Šiomis dienomis vis daugiau ir daugiau metalo gaminių yra pakeičiami į pagamintus iš plastmasės. Jų gamybai yra naudojamos įvairios technologijos – liejimo slegiant, liejimo išpučiant arba rotacinio liejimo būdu. Pastaruoju būdu UAB Eneka ir lieja savo gaminius.
 

 

Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad rotacinis liejimas yra gana paprastas procesas. Jam tereikia tinkamos liejimo formos, kurios vidų padengus tolygiu besilydančios plastmasės sluoksniu, gaunamas norimas gaminys. Tokiam procesui vykti reikalingos dvi sąlygos – kruopščiai suprojektuota bei pagaminta forma ir rotacinio liejimo mašina. Pagrindinės liejimo mašinos dalys yra krosnis ir speciali ranka, sukanti prie jos pritvirtintą formą. Toks sukimas garantuoja, kad į formą supilti plastmasės milteliai nuolat riedės visu vidiniu jos paviršiumi. Formą nuolat sukant, ji talpinama į karštą krosnį. Palaipsniui formos metalas įkaista ir polietileno milteliai ima lydytis. Išlaikius besisukančią formą atitinkamos temperatūros krosnyje nustatytą laiką, visas formos vidinis paviršius pasidengia vienodo storio plastmasės sluoksniu. Tada belieka ištraukti formą iš krosnies, ataušinti ją iki optimalios temperatūros ir, išardžius ją, išimti dar šiltą gaminį.


Galime didžiuotis tuo, jog visi mūsų įrenginiai yra gaminami būtent iš polietileno žaliavos. Polietileno gaminiai yra tvirti ir lengvi, neskęstantys vandenyje, atsparūs skilimui net ir prie žemų temperatūrų, įvairioms cheminėms medžiagoms (rūgštims, šarmams, druskoms).
Na, bet turbūt svarbiausia yra tai, kad polietilenas yra perdirbama ir pakartotinai panaudojama žaliava. Taigi, panaudoti gaminiai gali būti perdirbami, o susmulkinta žaliava pakartotinai naudojama kitų gaminių gamybai.